Fałszerstwo ZWZ jest to dywersyjne fałszerstwo wykonane przez członków AK na szkodę okupanta.
Zaraz Po zakończeniu działań wojennych w 1939 roku powstał w konspiracji Związek Walki Zbrojnej, a skrócie ZWZ, a w jego ramach powołano specjalna komórkę PWB 17 (Podziemna Wytwórnia Banknotów). Członkami PWB 17 stali się między innymi pracownicy Wytwórni Papierów Wartościowych, co umożliwiło perfekcyjne wykonanie niniejszego fałszerstwa, łącznie z użyciem oryginalnego papieru oraz oryginalnego numeratora.
Poniższe skany prezentują falsykiat ZWZ banknotu 100 zł 1940 rok, jak i oryginał tej samej serii.
Na pierwszy i nie tylko pierwszy rzut oka są zupełnie takie same.
Rozpoznać można po frędzelku
Jedną z cech charakterystycznych, umożliwiających rozpoznanie fałszerstwa jest „frędzelek” przy szacie postaci na marginesie (mincerz, Stanisław Drewno).
Na falsyfikacie jest bez kropeczek
Na falsyfikacie kropeczek wewnątrz frędzelka brak – zaznaczone poniżej na żółto.
Drobnych różnic jest więcej
Można je wychwycić choćby analizując w/w postać, np. na fałszerstwie jest zdecydowanie mniejsza ilość kreseczek na krawędzi nosa, a te boczne są krótsze, barak jest trzech kropek nad wąsem i wiele innych – najlepiej dać obrazek dziecku z zdaniem porównania :))
Zauważalne różnice w kolorystyce druku
Po obejrzeniu kilku banknotów oryginalnych i kilku fałszerstw zauważalne i możliwe do wychwycenia staną się również różnice w odcieniu farby. Mimo że jest to trudne do zdefiniowania, to jednak odbiór kolorystyczny jest trochę inny, inny odcień brązu druku głównego jak i zieleni poddruku.
Cechy fałszerstwa zdefiniowano w 2003 roku
Odkrywczy artykuł na jego temat opublikował Pan Paweł Bohdanowicz w Przeglądzie Numizmatycznym nr 40/2003, str. 7-10, a doskonały „podkład historyczny” odnośnie fałszerstw banknotów okupacyjnych znajdziemy w Biuletynie Numizmatycznym nr 10-12/1989 na str. 3-9, gdzie jest zamieszczony artykuł Mieczysława Czerskiego „Produkcja banknotów przez Związek Walki Zbrojnej i Armię Krajową”.